Recep İvedik 6 Sansürsüz 4K İndirYanlış Missy - The Wrong Missy Sansürsüz 4K İndirExtraction Sansürsüz 4K İndirLove Wedding Repeat Sansürsüz 4K İndirSuperman: Kızıl Evlat Sansürsüz 4K İndirBetonrausch - Rising High Sansürsüz 4K İndir
Ana Sayfa / Genel / Çoğrafya, Kültür ve Cehalet Hipotezi Nedir?

Çoğrafya, Kültür ve Cehalet Hipotezi Nedir?

-Coğrafya Hipotezi Nedir?

Büyük Fransız siyaset bilimci Montesque 19.yy sonlarında zenginliğin ve yoksulluğun coğrafi yoğunlaşmasından söz etti ve tropikal iklimlerdeki insanların tembelliğe eğilimli ve merak duygusundan yoksun olduklarını savundu.Bu nedenle, sıkı çalışmıyorlardı,yenilikçi değillerdi, bu yüzden de fakirlerdi.

Montesque ayrıca, tropikal konumun yalnızca yoksulluğu değil aynı zamanda yaygın despotizm gibi ekonomik başarısızlıkla ilişkili bazı siyasal olguları da açıklayabileceğini öne sürerek tembel insanların despotlar tarafından idare edilmeye eğilimli olduğu yorumunda bulundu.Bu görüşün modern versiyonu iklimin çalışma eforu ya da düşünme biçimi üzerindeki doğrudan etkisine değil, iki ilave argümana vurgu yaparlar:

-Birincisi, tropikal hastalıklar, özellikle de sıtma, sağlık ve dolayısıyla iş gücü verimliliği üzerinde son derece olumsuz sonuçlar doğurur.

-İkincisi, tropikal topraklar verimli tarıma elverişli değildir. Yine sonuç aynıdır: Ilıman iklimler, tropikal ve yarı tropikal iklimlere kıyasla daha avantajlıdır.

Oysa dünya eşitsizliği iklimle, hastalıklarla ya da coğrafya hipotezinin herhangi bir versiyonuyla açıklanamaz.Nogales’i bir düşünün.İki tarafı ayıran iklim, coğrafya ya da çevresel hastalık koşulları değil, Birleşik devletler – Meksika sınırıdır.

Çoğrafya, Kültür ve Cehalet Hipotezi Nedir?

-Kültür Hipotezi Nedir?

Çoğu insan hala Afrikalılar’ın düzgün bir iş ahlakından yoksun oldukları, büyüye büyücülüğe inanmaya devam ettikleri ya da Batı’nın yeni teknolojilerine ayak diredikleri için fakir olduklarını düşünmeyi sürdürüyor.Ayrıca çoğu kişi insanlarının hem doğaları gereği sefih ve meteliksizlik hem de “iber” ya da “manana” kültüründen mustarip olmaları nedeniyle Latin Amerika’nın asla zengin olamayacağına inanıyor.Elbette bugün Çin, Hong Kong ve Singapur’daki büyümenin lokomotifi olarak Çin’deki iş ahlakı göklere çıkarılsa da zamanında çoğu kişi Çin kültürünün ve Konfüçyus değerlerinin ekonomik büyümeye ters düştüğünü düşünüyordu.

Nogales ya da Güney Kore’yi ayıran sınırın kuzey ve güney yanındaki herhangi bir kültürel farklılık, zenginlik farkının nedeni değildir, aksine sonucudur.

Belki de Birleşik Devletler, Kanada, ve Avustralya bu kadar zengin olmalarındaki belirleyici etken İngiliz kültürüdür. Başlangıçta cazip görünse de bu fikir de bir işe yaramayacaktır. Evet Kanada, ABD ve Avustralya İngiliz kolonileriydi; fakat Sierre Leone ve Nijerya da öyle.Eski kolonilerinin refah düzeylerinde görülen çeşitlilik, dünyanın geri kalanında olduğu kadar büyüktür.Dolayısıyla kuzey amerikanın başarısının sırrı İngiliz mirası değildir.

-Cehalet Hipotezi Nedir?

Cehalet hipotezi, yoksul ülkelerin çok sayıda piyasa başarısızlığı olduğu için, iktisatçı ve siyaset adamları bu başarısızlıklardan nasıl kurtulacaklarını bilmedikleri için ve geçmişte yanlış bir tavsiye izledikleri için yoksul kaldığını ileri sürerler.Zengin ülkeler zengindir çünkü daha iyi politikalar üretmiş ve başarısızlıklarını başarıyla yok etmişlerdir.Birleşik Devletler ve Meksika’nın izlediği apayrı iki yol örnek verilebilir.

 


Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Tik Bozuklukları Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle çocuklarda görülen istem dışı, tekrarlayıcı, ani ve belli bir düzeni olmayan göz kırpma, omuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir