Love Wedding Repeat Sansürsüz 4K İndirExtraction Sansürsüz 4K İndirYanlış Missy - The Wrong Missy Sansürsüz 4K İndirRecep İvedik 6 Sansürsüz 4K İndirSuperman: Kızıl Evlat Sansürsüz 4K İndirBetonrausch - Rising High Sansürsüz 4K İndir
Ana Sayfa / Genel / Flyboard Nedir?

Flyboard Nedir?

Flyboard, son yılların en gözde su eğlencesi. Suyu iterek güç üreten araç, adrenalin tutkunlarını uçuruyor, takla attırıyor, denize dalış yaptırıyor.

Deniz üzerinde, bir hortumun ucunda havada uçan insanlar görmeye başladık. Havada taklalar atarak balıklama denize dalan ve hızla denizden çıkanlar herkesi imrendiriyor. Yeni bir deniz sporu aracı olan flyboard, giderek yaygınlaşıyor. Tatil beldelerinin pahalı ve eğlenceli oyuncağı flyboard, su sporlarına meraklı olan ve adrenalin tutkunu herkesin denediği bir araç. Dünyada ve Türkiye’de giderek yaygınlaşan bir eğlence aleti olarak gelecek vaat ediyor. Su kayağı, jetski, snowboard ve akrobatik dalış gibi su sporlarının adrenalinini flyboardla yaşayabilirsiniz. Tarifi imkânsız duygulara yaşatan flyboard ile su üzerinde kayabilir, hız yapabilir, balıklama dalış veya hızlı çıkışlar yapabilirsiniz. Yani su üzerinde yapabileceğiniz bütün sporları bir arada bulabileceğiniz bir araç. En yeni, en modern ve eğlenceli su aracı olarak biliniyor.

Flyboard, Fransız uçak mühendisi ve jetski dünya şampiyonu Franky R. Zabata tarafından 2012 yılı sonbaharında tasarlandı. Kendi adını taşıyan “Zabata Racing” adlı firma adı altında patenti alınarak üretilen flyboard, kısa sürede Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına yayıldı. Araç, 2012 Dünya Kayak Şampiyonası’nda ilk defa tanıtıldı. 2014 yılında Dubai’de ilk kez Flyboard Dünya Kupası yarışları düzenlendi. Bu organizasyonla tek başına yapılabilen spor haline geldi. Flyboard, giderek yaygınlaşan yarışlar ve turnuvalarla hem spor hem de eğlence aracı olarak yükselişini sürdürüyor.

Özellikleri

Flyboard, suyun basınçla püskürtülmesi sonucu kullanan insanı havalandırıyor veya denizin içinde ilerlemesini sağlıyor. Üstün kontrol ve hassas manevra kabiliyeti sağlamak için tasarlanmış olan flyboradı kullanılması oldukça kolay. Sadece dengede durup vücudunuzu ve ayaklarınızı senkronize olarak kullanmanız gerekiyor. Amatör ve profesyoneller için farklı modelleri bulunuyor.

Su yüzeyinden 15 metre yüksekliğe kadar çıkabilen flyboard, denge ve efor isteyen bir araç. Suyun altında da 2,5 metre derinliğe inebiliyor. Kişinin vücut ve ayak hareketlerine göre yönlendirilebiliyor. Ayaklara takılan “nozül” adı verilen itme parçası, yüzde 90 oranında itme gücü sağlıyor. Kollara takılabilen nozüller ise, denge kurmanızı veya sabit durmanızı sağlayabilir. Elde edilen gücün yüzde 80’i ayakların altına veriliyor. Kollardaki nozül, dengede durmak için yüzde 20 oranında basınç uyguluyor.

İki farklı modelde üretiliyor. İlk modeli amatör kullanımlar için ideal. Bu versiyon, aracı kullanmayı kolay öğrenmek, ayak ve vücut dengesi ve eğimleri ile ilgili hareket özgürlüğü sağlıyor. İkinci model de daha profesyonel. Bu model, tamamen kişinin yeteneklerine bağlı olarak hareket ve uçuş hassasiyeti sağlıyor. Adrenalin hedefli, içgüdüsel algılama olanağı sunuyor. Ayrıca, suyun içinde ve üstünde Yunus balığı gibi ilerleme veya hareketler yapma imkânı sağlıyor. Modellerle ilgili ek olarak şu bilgileri de verelim: Ağırlıklı olarak eğlence için kullanılan Flyboard Sport adlı modeli, yeni başlayanlar için ideal bir model. Daha kolay öğrenme esnekliği sunuyor. Statik ayak tablası, yeni başlayanlara, daha üst spor modelinin inanılmaz kabiliyetine alışmalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda en ucuz flyboard modeli Flyboard Sport’tur. Flyboard Pro modeli ise, dünyanın her yerindeki en üst düzey sporcular tarafından performans avantajları için tercih edilen hidroflight (su püskürten) modelidir. Flyboardun kendi ekseninde 20 dereceye kadar dönmesine izin veren döner taban plakası sayesinde performans ve yetenekleri en yüksek seviyeye ulaştırır.

Flyboardı kullanabilmek için yarım saatlik bir eğitim yeterli. Hatta eğitmen olmadan 1 saat içinde çok rahat kullanabilirsiniz. Tabi biraz korkusuz olmanız gerekiyor. Performansınıza göre 1 ila 2 saat bu aleti kullanabilirsiniz


Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Kramp Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Hiç beklenmedik zamanlarda canımızın fazlasıyla yanmasına sebep olan kramplar, bir çok insanın şikayetçi olduğu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir