Yanlış Missy - The Wrong Missy Sansürsüz 4K İndirBetonrausch - Rising High Sansürsüz 4K İndirExtraction Sansürsüz 4K İndirRecep İvedik 6 Sansürsüz 4K İndirLove Wedding Repeat Sansürsüz 4K İndirSuperman: Kızıl Evlat Sansürsüz 4K İndir
Ana Sayfa / Genel / Kölelik Nasıl ve Neden Artış Göstermiştir?

Kölelik Nasıl ve Neden Artış Göstermiştir?

Hollanda Doğu Hindistan Şirketi, (Kuruluş:20 Mart 1602) genişlediği dönemde Afrika’da köle ticareti yoğunluk kazanıyordu.Birleşik Devletler’in güney eyaletlerinde de kölelikten olağan bir durum olarak söz edilir.

Roma döneminde köleler Slav halkı ve Orta Doğu’dan gelirdi.Daha sonra Avrupalılar, Avrupalılar’ı köleleştirmeyi yasakladı.

Uluslararası köle ticaretinin büyük artış göstermesinin önemli nedeni: Karayipler’deki şeker plantasyonlu sömürgelerin genişlemesi.Köle satın almaya can atan Avrupalıların bir anda Batı ve Orta Afrika sahillerinin her yerinde belirmesi Afrika toplumları üzerinde dönüştürücü bir etki oluşturdu.Tüm bu savaş ve çatışmalar Afrika’nın istisnai bir kurumsal gelişim rotasına girmesine de neden oldu.Afrika toplumları siyasal merkeziyette sahip değildi.

Kölelik Nasıl ve Neden Artış Göstermiştir?

Köle ticareti birbirine zıt iki siyasal süreci harekete geçirdi:

-Pek çok devlet daha mutlakiyetçi bir hale dönüşmeye başladı.Tek bir amaç etrafında örgütlenmişlerdi, o da başkalarını köleleştirip Avrupalı köle tacirlerine satmak.

-Paradoksal bir sonuç olarak, yukarıdaki sürecin aksine, savaş ve kölecilik en sonunda Sahra-altı Afrika’da düzen ve meşru otorite adına ne varsa yok etti.Köleler savaşların dışında küçük ölçekli baskınlarda da kaçırılıyor ya da ele geçiriliyordu.Ayrıca yasalar da köleleştirme için bir araç haline gelmişti.Ne suç işlerseniz işleyin cezası kölelikti.

Kurumlar, hatta dini kurumlar bile, köle ele geçirip satma arzusuyla yoldan çıkmıştı.Kahinin huzuruna çıkabilmek için nehir üzerinde bulunan önü insan kemikleriyle dolu mağaraya inmeleri gerekiyordu. Kahin, köle tacirleriyle iş birliği yapmıştı. Mağaraya girenler nehire nehirden de Avrupalı köle tacirlerinin gemilerine bindiriliyordu.Köle ticaretinin asıl sonucu Afrika toplumlarının kurumsal gelişiminin tahribata uğraması olsa da bazı bölgelerde asıl varlık nedeni kölecilik olan güçlü devletler ortaya çıkmasına yol açtı.

Kölelik Nasıl ve Neden Artış Göstermiştir?

İngiltere lideri William Wilberforce köleliği kaldırmak için adım attı.Britanya parlamentosunda yasaklandı.Bu yasağı Birleşik Devletler parlamentosu izledi.Köleliğin kökünü kazımak için Atlantik’e donanma gönderildi.Bu karar uygulatılmaya çalışıldı.

Afrika’dan gelen kölelere yönelik dış talebin düşmesi Afrika toplumu ve kurumları üzerindeki etkisini yok etmedi.Köleliğin yerini “yasal ticaret” aldı.Bu tabir Afrika’dan ihraç edilen ve köle ticaretiyle ilişkisi olmayan malları ifade eder:Palmiye yağı ve çekirdeği, yer fıstığı, fildişi, kauçuk, arapzamkı vs. Avrupa ve Kuzey Amerika’nın geliri Sanayi Devrimi ile artarken bu ürünlere de talep artmıştı.Yani devlet içerisinde kölelik mevcuttu ancak köle ticareti yapılmıyordu.Köleler, tarım arazilerinde çalıştırılıyorlar ve üretimin artırılması amaçlanıyordu. Üretilen tarım ürünleri ise ihracaat kalemlerini oluşturuyordu. Köleliğin ülke ekonomisine dolaylı yoldan etkisi söz konusuydu.

Kısacası, köle ticaretinin kaldırılması köleliğin Afrika’dan kalkması yerine yeniden yerleştirilen kölelerin Amerika yerine Afrika’da kullanılmalarına yol açtı.Üstelik önceki iki yüzyılda köle ticaretinin biçimlendirdiği siyasal kurumların pek çoğu değişmeden kaldı ve davranış kalıpları varlığını sürdürdü.

 


Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Tik Bozuklukları Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle çocuklarda görülen istem dışı, tekrarlayıcı, ani ve belli bir düzeni olmayan göz kırpma, omuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir