Recep İvedik 6 Sansürsüz 4K İndirExtraction Sansürsüz 4K İndirBetonrausch - Rising High Sansürsüz 4K İndirYanlış Missy - The Wrong Missy Sansürsüz 4K İndirSuperman: Kızıl Evlat Sansürsüz 4K İndirLove Wedding Repeat Sansürsüz 4K İndir
Ana Sayfa / Spor / Türkiye’de Kürek Sporu

Türkiye’de Kürek Sporu

Dünyanın en zorlu sporlarından biri olan kürek sporu, yüksek bir dayanıklılık ve kuvvet gerektiririr. Kürek çekerken bedenin bütün kasları çalışmaktadır. Kürek sporu; denizlerde, göllerde, akarsularda özel üretilmiş teknelerle sporcuların birbirleriyle yarışması üzerine temellenmektedir. İlk defa Romalılarca kullanılan bu aracın tarihi, MÖ 25. yüzyılda başlamaktadır. Kürekle dünyayı dolaşan ilk ulus, Vikingler olmuştur.

Türkiye'de Kürek Sporu

Türkiye’de Kürek sporu, İstanbul’un fethiyle başlamış ve 16. yüzyıldan itibaren önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu dönemlerde padişah ve saray ileri gelenleri, yarışları incili Köşk’ten seyrederlerdi.

Tarihin kaydettiği ilk önemli yarışma, 1579 yılında istanbul’da yapılmıştır. Saltanat kayıkları arasında yapılan, Haliç’te tersane önünden başlayıp Sarayburnu açıklarında sona eren bu iddialı kürek yarışlarını izleyen devrin padişahı III. Murat, yarıştan memnun kalmış, ilk iki sırayı elde eden kayıkların kürekçi ve dümencilerine ihsanlarda bulunmuş, onlara kese kese altın dağıtmıştı. Büyük çekişme içinde geçen ve 25 kayığın katıldığı yarışta birinciliği Sadrazam Sokullu Mehmet Pa-şa’nın kayığı kazanırken, Şark Orduları Serdarı Ferhat Paşa’nın teknesi de az bir farkla ikinci olmuştu.

Türkiye'de Kürek Sporu

Türk kürekçiler, uluslar arası alandaki ilk başarılarını, Singapur’da göstermişlerdir. 1899 yılında, Singapur’u yöneten ingiliz valisinin isteği üzerine yarışmalara katılan Ertuğrul firkateyni kürekçileri, Singapur yarışlarında birinci olmuşlardır.

Harbiye Nazır Enver Paşa’nın önayak olmasıyla ilk ciddi kürek yarışları düzenlenmeye başlamıştır. Türkiye’de ilk resmi kürek yarışmaları ise 7 Eylül 1913’te Donanma-i Osman-i Muavenet-i Milliye Cemiyeti tarafından Sultan Reşad himayesinde İstanbul Moda’da düzenlendi. 1924 yılında Deniz Sporları Federasyonu’na bağlanarak faaliyetlerini uzun süre bu kuruluşun bünyesinde gerçekleştiren kürek sporu, 1957’de kurulan Kürek Federasyonu’yla bağımsız bir federasyona kavuştu. Eftal Nogan, Kürek Federasyonu’nun ilk başkanı oldu.

Günümüzde federasyon tarafından kulüplerarası Türkiye Şampiyonaları düzenlenmektedir.


Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir