Recep İvedik 6 Sansürsüz 4K İndirBetonrausch - Rising High Sansürsüz 4K İndirLove Wedding Repeat Sansürsüz 4K İndirSuperman: Kızıl Evlat Sansürsüz 4K İndirExtraction Sansürsüz 4K İndirYanlış Missy - The Wrong Missy Sansürsüz 4K İndir
Ana Sayfa / Genel / Yeni Askerlik Sistemi :Tek Tip Askerlik

Yeni Askerlik Sistemi :Tek Tip Askerlik

Genel itibariyle köklü bir değişikliğe gidilecek olan askerlik sisteminde yeni detaylar gün geçtikçe daha fazla artıyor. İçinde birçok özelliği barındıran Tek tip askerlik sistemi içeren bu kanunda bedelli konusundan askerlik süresine kadar pek çok değişiklik içeriyor.

Yeni Askerlik Sistemi :Tek Tip Askerlik

Çoğunlukla devletin ve askeri sistemin ihtiyacına göre ve vatandaşların hakkını öğrenimlerini bozmadan kolaylıkla işlenebilecek. Çarkın devamlı dönmesini sağlayacak yeni kanunda bedelli askerlik olarak her yıl ihtiyaca göre çıkarılacak olan sayıda herkes başvuru yapabilecek. Olası fazla bir rakamda ise kura ile belirlenecek. Ücret olarak da her yıl değişen subay maaşlarına göre bir rakam belirleneceği söyleniyor. Ayrıca dövizli askerlik de kanunda yer alan diğer maddelerden birisi. Yeni sisteme ek olarak artık meslek yüksekokullarından mezun olmuş. 2 yıllık diplomasını elinde bulunduran meslek sahibi olanlar içinde bir yeni seçenek de yedek astsubaylık önergesi. Bu önergede insanlar mesleğinden geri kalmasın diyerek askerde öğrenim gördüğü konuya dair iş yapabilecek. Böylelikle askerde dahi öğreniminden geri kalmayarak 2 ay sınıf eğitimi bu sınıf eğitimi boyunca harçlık, 10 ay ise kıta eğitimi boyunca maaş ve birçok sosyal hak tanınacak. Bir diğer değişiklik lise ve dengi mezunların er statüsünde 6 ay harçlık alarak görev yapmaları eğer kendileri de isterse 6 ayın sonunda tekrardan 6 ay boyunca maaşlı olarak görev alabilecekler.

Yeni Askerlik Sistemi :Tek Tip Askerlik

Toplamda 12 ayında sonunda eğer arzu eden olursa Türk silahlı kuvvetlerinin belirlemesi sonucu uzman er, uzman erbaş, uzman çavuş rütbesinde görevlerine devam edebilmekteler. Son olarak da 4 yıl ve üzeri okullarda öğrenim görmüş lisans mezunları yine aynı şekilde 2 ay sınıf eğitimini harçlık alarak tamamlıyor. Sonrasında ise 10 ay kıta eğitimine maaşlı olarak devam ediyor. Bunun sonucunda yine Türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyacına göre subay olarak görevlerine devam edebiliyorlar. Birçok değişikliği barındıran bu sistemde yararlı olan bir diğer husus ise eğer istenilir ise uzman er rütbesinden başlayarak. Generallik seviyesine kadar ulaşılabilecek olunması.

Gerek sistemin bütünlüğü gerek işleyişi olarak tek tip askerlikle Türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyacını belirleyerek insanların yaşamlarını da göz önünde bulundurmuş. Ekonomik ve sosyal açıdan da yarar sağlayacak bu sistemin uzun yıllar boyunca öngörülebilir bir şekilde devam edeceği şimdiden kesinlik kazanmış durumda.


Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Tik Bozuklukları Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle çocuklarda görülen istem dışı, tekrarlayıcı, ani ve belli bir düzeni olmayan göz kırpma, omuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir